full-41

Kој беа победници на 87то издание на Оскарите

Од • February 23, 2015 • ШоубизКоментари1202

„Whiplash“

Најдобra машка споредна улога: Џ.К.Симонс

Најдобар звук

Најдобра монтажa

159419008_6f1764

 

„The grand Budapest hotel“

Најдобра костимографија

Најдобра шминка и фризура

Најдобар продукциски дизајн

Најдобра оригинална музика

The-Grand-Budapest-Hotel-Poster-9

 

 

„Birdman“

Најдобро оригинално сценарио

Најдобар филм

Најдобра режија

MV5BODAzNDMxMzAxOV5BMl5BanBnXkFtZTgwMDMxMjA4MjE@._V1_SX640_SY720_

 

 

„American sniper“

Најдобра монтажа на звучни ефекти

MV5BMTkxNzI3ODI4Nl5BMl5BanBnXkFtZTgwMjkwMjY4MjE@._V1_SX640_SY720_

 

 

„Boyhood“

Најдобра споредна женска улога

MV5BMTYzNDc2MDc0N15BMl5BanBnXkFtZTgwOTcwMDQ5MTE@._V1_SX640_SY720_

 

Најдобри визуелни ефекти: „Interstellar“

Најдобар краток анимиран филм: „Feast“

Најдобар анимиран филм: „Big hero 6“

Најдобар документарен филм: „Citizen four“

Најдобра песна: Џон Стивенс и Лони Лин за „Glory“ од „Selma“

Најдобро адаптирано сценарио: „The imitation game“

Најдобра режија: „Birdman“ (Алехандро Ињариту)

Најдобар актер: Еди Редмен за „The theory of everything“

Најдобра актерка: Џулиен Мур за „Still Alice“

 

 

Pin It

Коментарите се исклучени

wordpress